Terug

Hendrick De Clerck

  • Tentoonstelling
11.02.16
15.05.16
Ceres, Venus en Bacchus © Privéverzameling (courtesy Haboldt & Co., Paris and New York)
Ceres, Venus en Bacchus © Privéverzameling (courtesy Haboldt & Co., Paris and New York)

Spindoctor van Albrecht en Isabella

De spindoctor van Albrecht en Isabella, zo kan je Hendrick De Clerck (ca. 1560-1630) omschrijven. Deze Brusselse schilder begon zijn blitzcarrière als hofschilder bij Ernest Van Oostenrijk en daarna bij de aartshertogen Albrecht en Isabella. Hij schildert voor hen een tot de verbeelding sprekend oeuvre, dat strookt met hun grenzeloze ambitie.

Installatiezicht Hendrick De Clerck © M Leuven | foto: Dirk Pauwels

Op een eigenzinnige manier gaat hij daarin aan de slag met mythologische en religieuze verwijzingen. Zo stelt hij Albrecht voor als zonnegod, terwijl Isabella verschijnt als de wijze godin Minerva of de maagd Maria.

Deze sierlijke voorstellingen zijn veel méér dan fraaie muurdecoraties voor de vorstelijke residenties in de Nederlanden en daarbuiten. Noem ze gerust politieke propaganda avant-la-lettre. Zijn propagandistische beeldtaal lijkt een catalogus van thema’s en beeldmechanismen die absolutistische vorsten in de volgende eeuw gretig overnemen. Meer nog: deze beeldstrategieën leven door tot op vandaag. Deze tentoonstelling ontrafelt de propagandistische beeldtaal van De Clerck.

 

Curator: Katharina Van Cauteren