Terug
Denkvoer

Omdat het kunst is

Lezingenreeks over hedendaagse kunst

  • Lezing
09.04
23.04
07.05
21.05
Gesprek in M Leuven

Foto: Marie Dreezen voor M Leuven

Waarom zijn kunstenaars van kleur zo lang afwezig geweest in de westerse canon? Hoe kijken we naar lichamen in de kunst, en is het vrouwelijke naakt doorheen de geschiedenis en genres wel zo onschuldig als het lijkt? Van bacchanalen tot raves en activisme: kunstenaars schoppen al eeuwen tegen gevestigde waarden. Hoe krijgt dat verzet vandaag vorm? En wat houden participatieve kunstpraktijken precies in, waarbij de bezoeker of toevallige passant zelf deel wordt van het maakproces?  

 

 

Wil je meer weten over hedendaagse kunst, maar weet je niet waar te beginnen? M, Z33 en Mu.ZEE helpen je op weg met â€˜Omdat het kunst is’, een vierdelige lezingenreeks die de kunst van vandaag ontwart: scherp, toegankelijk en met de blik op morgen.  

 

Vier avonden duiken we dieper in actuele thema’s. Aan het woord: de makers en denkers achter de schermen. Curatoren, kunstprofessionals en filosofen Magali Elali, Bas Hendrikx, Evelyn Simons en Petra Van Brabandt delen hun inzichten, onderzoek, persoonlijke ervaringen en verrassende anekdotes uit hun dagelijkse praktijk. 

 

Plaatsen voor deze reeks zijn beperkt dus wees er snel bij. 

 

‘Omdat het kunst is’ is een gerichte lezingenreeks voor een kleine groep deelnemers, waar ruimte is om in gesprek te gaan en vragen te stellen. Het is een betalend initiatief. Dezelfde reeks wordt ook georganiseerd door Z33 (Hasselt) en Mu.ZEE, in Peiremuzee (Knokke-Heist) op andere data in het najaar. 

Daar wil ik een ticket voor

Op het programma

Evelyn Simons
09.04
  • Lezing

Omdat het kunst is: van bacchanaal tot rave en protest — kunst als tegenkracht

Wat hebben kunst, protest en feest gemeen? Van de oude Griekse bacchanalen tot hedendaags protest en feestculturen. Vanuit haar ervaring als curator van onder meer Horst Arts & Music en de Busan Biennale laat curator Evelyn Simons zien hoe krachten als collectief samenzijn, ontlading en verbeelding worden gekanaliseerd in cross-disciplinaire kunstwerken en experimenten in de publieke ruimte.

Magali Elali
23.04
  • Lezing

Omdat het kunst is: kunstenaars van kleur in de westerse kunstgeschiedenis

Wie wordt erkend, wie wordt herinnerd, en wie bepaalt wat als kunstgeschiedenis geldt? De canon van de westerse kunstgeschiedenis is overwegend wit en mannelijk. In deze lezing gaat curator Magali Elali dieper in op begrippen als inclusie, representatie en dekolonisatie, en onderzoekt hoe kunstenaars van kleur nieuwe perspectieven en verhalen toevoegen die de bestaande kunstgeschiedenis uitdagen.

Pet­ra Van Bra­bandt
07.05
  • Lezing

Omdat het kunst is: het vrouwelijk naakt

Hoe kijken we vandaag de dag naar lichamen, en is het vrouwelijk naakt in de kunstgeschiedenis wel zo onschuldig? Filosofe en onderzoeker Petra Van Brabandt onderzoekt de relatie tussen kunst, gender, seksualiteit en pornografie. In deze lezing behandelt ze de beeldvorming van de vrouw in de westerse kunstgeschiedenis en hoe die erfenis nog steeds nazindert in de manier waarop we vandaag naar lichamen kijken. 

Bas Hendrikx © Renske Diks
21.05
  • Lezing

Omdat het kunst is: participatieve kunstenaarspraktijken

Hoe co-creëren kunstenaars samen met participanten, bezoekers, buren, deelnemers, of soms zelfs met toevallige passanten? Aan de hand van concrete voorbeelden uit binnen- en buitenland laat curator Bas Hendrikx zien hoe participatieve processen in de hedendaagse kunst vorm krijgen. 

Voor wie?

Iedereen is welkom, voorkennis is niet nodig

Wanneer?

  • Donderdagavond 9 april, 23 april, 7 mei, 21 mei
  • Telkens van 19:00 tot 20:30

     

Waar?

Taal?

Nederlands

Prijs?

Plaatsen zijn beperkt, dus snel zijn is de boodschap!

Toegankelijkheid

Rondleiding 'Dusty Die' van Alicja Kwade in M Leuven

Elias Derboven voor M Leuven

Niets missen van Denkvoer

Schrijf je in op de nieuwsbrief en blijf op de hoogte van al het nieuws rond Denkvoer.