Drie vragen aan een M-cenas: “Mijn buitenlandse gasten zijn enorm onder de indruk van M”

Elisa Maenhout voor M Leuven

© Elisa Maenhout voor M Leuven

Drie vragen aan een M-cenas

“Mijn buitenlandse gasten zijn enorm onder de indruk van M”

Fred Truyen (65) is doctor in de Wijsbegeerte, professor Culturele Studies aan KU Leuven – en sinds kort ook M-cenas. “Een logische stap”, zegt de innemende prof. “Al was het maar omdat ik zo vaak in het museum te vinden ben.”

Elisa Maenhout voor M Leuven

© Elisa Maenhout voor M Leuven

“M is hooguit tweehonderd meter van mijn kantoor, een korte wandeling door een van de mooiste stukken van de stad. Daarom ga ik er geregeld een kop koffie drinken, en ik troon er ook graag buitenlandse onderzoekers mee naartoe. Die zijn altijd geweldig onder de indruk, vooral van de wisselwerking tussen het klassieke en het hedendaagse. En dan heb ik het niet alleen over de collectie en hoe die wordt gepresenteerd, maar zeker ook over het gebouw. Ik heb het oude Museum Vanderkelen-Mertens nog gekend, en het is ronduit verbluffend hoe dat getransformeerd is tot wat er nu staat. Hoe er op zo’n beperkte ruimte toch zo’n openheid is gecreëerd – dat laat een enorme indruk na op bezoekers.”
 

“Mijn grootste specialisatie is de digitalisering van erfgoed, onder meer van museumcollecties. Daardoor heb ik in de loop der jaren ook een professionele relatie met M opgebouwd. Sinds de covidperiode is die alleen maar intenser geworden: omdat musea hun publiek niet meer konden bereiken, gingen ze hun collecties volop online aanbieden. Er is een interdisciplinaire valorisatiegroep, DIGITglam, die musea daarmee helpt en die ik coördineer.”

Welk deel van de collectie draagt je voorkeur weg?

“Ik heb het vooral voor het klassieke werk. Hedendaagse kunst spreekt me minder aan, al moet ik zeggen dat de recente tentoonstelling van Alicja Kwade me echt gecharmeerd heeft. En door M-cenas te worden, hoop ik ook dat ik meer met hedendaagse kunst zal kennismaken.”

 

“Zelf heb ik een voorliefde voor de schilderkunst uit de 19e eeuw. Een tijdje terug heb ik een vrij grote collectie foto's van eind 19e, begin 20e eeuw gedigitaliseerd. Die eerste fotografen hadden veel oog voor de schakeringen van het licht. Diezelfde aandacht keert terug in de schilderkunst van die tijd, zeker in de landschappen van de naturalisten en de luministen. Ik kom graag in M om me daaraan te vergapen.”

 

Is er één kunstwerk dat je in het bijzonder treft? 

“Ja: ‘Enfant jouant sur la rive’ – een werk van de Belgische schilder Evariste Carpentier dat nu te zien is in de ‘Collectie van M’. ‘t Is een schilderij van een meisje dat mijmerend aan het water staat, in een landschap dat haar als het ware omringt en beschermt. Dat landschap, prachtig geschilderd trouwens, begint al een beetje naar het impressionisme te neigen  – het is wat vaag aangezet.”
 

“Iets heel anders natuurlijk, maar in ‘Kennis in zicht’, een van de recente expo’s rond 600 jaar KU Leuven, was er een schitterende opstelling rond het Leuven Chansonnier – een 15e-eeuws manuscript met polyfone liederen, dat je in M op een immersieve manier kon ontdekken. Dat was zowel inhoudelijk als vormelijk van het allerhoogste niveau. Ik heb daar heel wat buitenlandse collega’s met verstomming naar zien kijken en luisteren.”

Elisa Maenhout voor M Leuven

‘Spelend kind aan de oever’,  
Evariste Carpentier, ca. 1865-1900, 
Collectie M Leuven

© Elisa Maenhout voor M Leuven

Wat is de grootste meerwaarde van M-cenas zijn?
“Moeilijk te zeggen, ik ben het nog maar net.”

 

“Het zit zo: ik was al een paar jaar M-bassadeur. Die formule bestaat vanaf juni niet meer, en dus dacht ik: waarom word ik geen M-cenas? Dan heb ik iets zinvols te doen als ik over enkele jaren op emeritaat ga. Als M-cenas kan je namelijk kiezen uit een zeer gevarieerd programma. Ik kijk er vooral naar uit om de andere M-cenassen te leren kennen. De geplande kunstreis naar Granada trekt me dus wel aan, net als de bezoeken aan privécollecties.”

“Al is hét grootste voordeel natuurlijk dat je jezelf, in ruil voor een relatief bescheiden bijdrage, mecenas mag noemen. Voor alle duidelijkheid: daar mag je (lacht) bij zetten.”

M-cenassen op bezoek bij een kunstenaar in haar atelier

Diederik Craps voor M Leuven

M-cenas worden: iets voor jou?

Onze M-cenassen maken waardevolle artistieke en socioculturele projecten mogelijk. Wil jij daar een steentje toe bijdragen en tegelijk genieten van het exclusieve en verdiepende M-cenasaanbod?